TROYA KÜLTÜR ROTASI

GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN YOL: TROYA KÜLTÜR ROTASI

Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) tarafından Çanakkale Valiliği ortaklığında yürütülen Troya Kültür Rotası Projesi ile Çanakkale’den Assos’a kadar olan köylerdeki kültürel kimlik ve kültürel miras korunurken, ziyaretçiler ile yöre halkı arasındaki bağların güçlenmesi amaçlanıyor. Troya Kültür Rotası Projesi; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Gelecek Turizmde kapsamında destekleniyor.

Proje ile Çanakkale’den Assos’a kadar antik yolların da geçtiği 120km’lik yolun sürdürülebilir turizm anlayışı çerçevesinde hayata geçirilmesi, yürüyüşçüler ve bisikletçiler tarafından kullanılması, yolun geçtiği köylere sosyal ve ekonomik kalkınmayı da beraberinde getirmesi hedefleniyor.

Günümüzde seyahat edenler; kültürel, tarihi ve doğal değerleri bir arada görebildikleri, yöre halkıyla birlikte vakit geçirebildikleri ve o bölgedeki yaşamı deneyimledikleri tatil seçeneklerini tercih ediyorlar. Bu kapsamda Dünya’da ve Türkiye’de sayıları gün geçtikçe artan ve tarihi, doğal ve kültürel değerleri barındıran yürüyüş ve bisiklet rotaları sürdürülebilir turizmin önemli bileşenlerini oluşturuyor.

Troya Kültür Rotası Projesi kapsamında yürüyüş rotaları için fizibilite çalışmaları tamamlandı ve başlangıç için iki etap belirlendi. Çanakkale Troya’dan başlayıp Assos’ta son bulacak olan 120 km uzunluğundaki ilk etap Gelecek Turizmde kapsamında 2018 yılı sonunda tamamlanacak. Böylece bölgenin farklı arkeolojik, tarihi, kültürel ve doğal değerlerini birbirine bağlayan, seyir zevki yüksek, uluslararası standartlarda ilk kültür rotası oluşturulmuş olacak.

Troya Kültür Rotasında yürüyüş ve bisiklet güzergâhları için tabela ve işaretleme çalışmaları ve çevre temizliği yapılıyor. Rota haritası hazırlanıyor, harita ve rehber kitabın yanı sıra internet üzerinden ve Küresel Konumlama Sistemi (GPS) temelli aplikasyonlarla erişilebilir hale getiriliyor. Ayrıca, rota üzerindeki turizm işletmeleri ve girişimler bu harita üzerinde işaretlenerek görünür kılınıyor.

Çanakkale, Dalyan Köyü Antik Liman, Tavaklı, Babadere, Kösedere, Tuzla,Gülpınar, Kocaköy, Bademli, Koyunevi, Balabanlı, Bektaş, Kuruoba, Korubaşı, Behramkale ve Assos antik limanı güzergahının dahil olduğu geniş bir alanı kapsayan projede, yöre halkına sürdürülebilir turizm, ev pansiyonculuğu, mevzuat çevrelerindeki tarihi, kültürel ve doğal değeri koruma gibi eğitimler de veriliyor.

2018 Troya Yılı’nda gerçekleşen proje, bölgenin sahip olduğu kültürel ve turistik değerlere katkı sağlayacak ve bölgenin turizm potansiyelini artıracak.

Troya Kültür Rotası Ne Sağlayacak?

Bölgenin kültürel ve doğal değerlerini bir rotayla birbirine bağlayacak, böylece turizmin çeşitlendirilmesine katkı sağlayacak.

Turistlerin seyahat sürelerini artıracak, dolayısıyla bölgedeki konaklama, yeme-içme, hediyelik eşya, tarımsal ürünler gibi turizm ve bağlı sektörleri canlandıracak, yerel kalkınmaya katkı sunacak.

Bölgenin büyük zenginliğe sahip, fakat görünür ya da erişilir olmayan farklı kültürel ve doğal değerlerini görünür ve erişilir kılacak.

Bölgenin mevcut tarım ve hayvancılığa bağlı üretimi turizme entegre edilebilecek.

Orta ve uzun vadede bölgedeki mevcut turizm potansiyelinin artmasıyla otel, pansiyon, restoran, kafe ve benzeri tesislerin kapasiteleri artacak, bu tesislerin sürdürülebilir turizm anlayışı ile hizmet vermesine katkıda bulunacak.

Yerel işletmelerin ve bölge halkının turizmde daha fazla yer almasını sağlayacak.

Troya Kültür Rotası Projesi, arkeoloji, tarih, kültür ve turizm alanından uzmanların katkı ve katılımlarıyla, başta Çanakkale Valiliği olmak üzere, bölgedeki kamu kurum ve kuruluşlarının işbirliği ile hayata geçiriliyor.